Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna to wszelkie działania mające na celu zapobieganie powstawaniu chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających zęby). Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z osadem, płytką nazębną – podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i chorób przyzębia.
Codzienna higiena jamy ustnej jest niezbędna i absolutnie konieczna w celu zachowania zdrowia jamy ustne.

W GABINECIE PARKLINIK oferujemy:

  • Profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej – szczegółowe wskazówki dotyczące zasad pielęgnacji jamy ustnej.
  • Fluoryzacja zębów – to zabieg pokrywania oczyszczonych powierzchni zębów preparatem z fluorem, który skutecznie zapobiega rozwojowi próchnicy.
  • Lakowanie bruzd zębowych – znakomita metoda zapobiegania próchnicy; prosta, bezbolesna i skuteczna. Polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień w zębach specjalnym materiałem ochronnym (uszczelniaczem). Zabieg zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet w 90%.
  • Usuwanie kamienia i osadu nazębnego – ma na celu usunięcie płytki nazębnej i innych osadów gromadzących się na powierzchniach zębów, których nie udaje się usunąć domowymi zabiegami higienicznymi. W zależności od rodzaju złogów pokrywających zęby stosowane są różne metody:
    • Piaskowanie jest to zabieg usuwania osadów miękkich oraz nieestetycznych przebarwień np. po kawie, herbacie, papierosach z zastosowaniem piaskarek – urządzeń, które pod ciśnieniem oczyszczają zęby mieszaniną proszku z wodą.
    • Skaling – zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchniach koron zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych. Każdy skaling kończy się polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni, co zapobiega ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów.